Opieka nad psem podczas upalnych dni. Jak zapewnić komfort swojemu pupilowi?

Lato to czas, który wielu z nas kojarzy się z beztroską i wypoczynkiem. Niestety, dla naszych czworonożnych przyjaciół wysokie temperatury mogą być nie tylko uciążliwe, ale wręcz niebezpieczne. Pies, w przeciwieństwie do człowieka, nie jest w stanie efektywnie regulować swojej temperatury ciała poprzez pocenie się. Jak zatem zapewnić swojemu pupilowi komfort i bezpieczeństwo podczas upalnych dni? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Zapewnij stały dostęp do świeżej wody

1. Zapewnij stały dostęp do świeżej wody

Podczas upałów bardzo ważne jest, aby Twój pies miał stały dostęp do świeżej, chłodnej wody. Pamiętaj, aby regularnie wymieniać wodę w misce i upewnij się, że jest jej wystarczająco dużo. Jeśli planujesz dłuższy spacer lub wycieczkę, zabierz ze sobą butelkę wody i przenośną miskę, aby pies mógł się napić w każdej chwili.

2. Unikaj aktywności w najgorętszych godzinach

Najbardziej intensywne promieniowanie słoneczne występuje między godziną 10:00 a 16:00. Staraj się unikać spacerów i zabaw na świeżym powietrzu w tych godzinach. Najlepiej wychodzić z psem na spacery wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy temperatura jest niższa.

3. Zapewnij cień

Jeśli Twój pies spędza dużo czasu na zewnątrz, upewnij się, że ma dostęp do zacienionego miejsca, gdzie może się schować przed słońcem. Może to być altanka, parasol, namiot lub nawet dobrze zacienione drzewo. Ważne jest, aby pies miał możliwość schronienia się przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

4. Chłodzenie psa

Istnieje wiele sposobów na schłodzenie psa podczas upałów. Możesz użyć mokrego ręcznika, który położysz na podłodze, aby pies mógł się na nim położyć. Inna opcja to specjalne maty chłodzące dostępne w sklepach zoologicznych. Możesz również podać psu mrożone smakołyki lub kostki lodu do zabawy i lizania.

5. Ochrona łap

Gorący asfalt i chodniki mogą powodować poparzenia łap u psa. Przed wyjściem na spacer sprawdź temperaturę nawierzchni. Jeśli jest zbyt gorąca, lepiej zrezygnować z spaceru lub znaleźć miejsce z trawą lub ziemią. Alternatywnie, można zaopatrzyć psa w specjalne buty ochronne.

6. Regularne sprawdzanie stanu psa

W upalne dni ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan swojego psa. Objawy przegrzania to m.in. nadmierne dyszenie, osłabienie, zaczerwienione dziąsła, wymioty i biegunka. Jeśli zauważysz którekolwiek z tych objawów, natychmiast przemieść psa do chłodnego miejsca, podaj mu wodę i skontaktuj się z lekarzem weterynarzem.