Jak przygotować zwierzę do badania u weterynarza

badanie psa

W naszej codziennej pracy wykonujemy szereg badań tzw. pomocniczych, które mają na celu ułatwić lekarzowi weterynarii postawić jak najtrafniejszą diagnozę.  Do najpowszechniejszych należą:

  • badanie krwi zwierząt,
  • badanie ultrasonograficzne zwierząt,
  • badanie radiologiczne psów.

Przed przeprowadzeniem wyżej wymienionych badań istotne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta, aby wynik był jak najbardziej wiarygodny.

Istotna jest 12-godzinna głodówka. Należy zapewnić naszemu pupilowi za to stały dostęp do świeżej wody. W przypadku badań krwi u zwierząt ważne jest aby surowica nie była lipemiczna, ponieważ wyniki mogą wyjść zafałszowane lub aparatura nie poradzi sobie z odczytem. Wówczas badanie należy powtórzyć, a koszty ponosi właściciel.

Podobnie sprawa wygląda przy badaniu ultrasonograficznym oraz radiologicznym.

Głodówka także jest zalecona. Związane jest to z faktem, iż do RTG pacjenci są zwykle poddawani znieczuleniu. Pełny żołądek stanowi obciążenie dla układu krążenia, co więcej może opóźniać działanie środków znieczulających oraz nasilać wymioty. Czasami dochodzi do zakrztuszenia, co w dalszej kolejności pociąga za sobą wywołanie zachłystowego zapalenia płuc. Ważne jest usunięcie przed wykonaniem zdjęcia radiologicznego wszystkich cieniujących elementów, jak obroże, kagańce czy kolczatki.

Pusty żołądek oraz jelita także są wskazane przy wykonywaniu badania ultrasonograficznego.

Zgazowany przewód pokarmowy skutecznie utrudnia badającemu uwidocznienie pozostałych struktur jamy ciała jak wątroba czy śledziona. Dodatkowo chcąc zbadać grubość ściany żołądka na większej długości np. przy podejrzeniu wrzodów, pole manewru jest niezwykle ograniczone przy najedzonym pacjencie.

Pamiętajmy również o tym, iż przed planowanym zabiegiem czy też badaniem należy zwierzę przetrzymać w domu. Dotyczy to przede wszystkim kotów wychodzących.