Profilaktyka jamy ustnej u królika. [Co nieco o króliczych zębach]

króliczek u stomatologa

U zajęczaków zęby rosną przez całe życie. Możemy je podzielić na zęby sieczne, widoczne gołym okiem oraz zęby policzkowe zlokalizowane głębiej w jamie ustnej. Bardzo dużym procentem chorób u naszych uszatych milusińskich są patologie w obrębie żuchwy i szczęki nazywane chorobą stomatologiczną .

Jakie czynniki mogą sugerować właścicielowi, że z jego podopiecznym dzieje się coś niedobrego?

Otóż głównym objawem jest brak lub spadek apetytu. Zwierzęta pobierają pokarm w mniejszej ilości, chętniej wybierają miękkie smakołyki, może dochodzić do gromadzenia się dużej ilości śliny pod brodą. W związku z ograniczeniem włókna w diecie obserwujemy zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, których wyznacznikiem są biegunki lub wzdęcia. Dodatkowo zwierzę staje się osowiałe, zaniedbuje higienę, przebywa w jednym miejscu.

W przypadku pojawienia się choćby jednego z wyżej wymienionych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.

Tak jak zostało to wcześniej wspomniane zęby u królików rosną całe życie, dlatego istotne jest ich prawidłowe ścieranie.  Poza złą dietą inną przyczyną problemów stomatologicznych są uwarunkowania genetyczne polegające na krzywym wzroście. Ważne jest jak najszybsze zdiagnozowanie problemu.

Jak lekarz ogląda królicze ząbki 😉

W celu oceny siekaczy wystarczy podniesienie warg zwierzęcia, przy zębach policzkowych lekarz musi się bardziej natrudzić, zakładając królikowi specjalnego rozwieracze do jamy ustnej. Jest to niezwykle stresująca sytuacja dla futrzaka i czasami dokładne obejrzenie jamy ustnej wymaga lekkiego znieczulenia zwierzęcia. To co możemy zaobserwować to przerośnięte oraz wykrzywione zęby, które dodatkowo powodują uszkodzenia języka oraz policzków.  Poza tym przerastające korzenie mogą prowadzić do tworzenia się ropni w kościach otaczających chore miejsce.

Co robimy w przypadku zdiagnozowania choroby stomatologicznej?

Przede wszystkim oceniamy dokładny stan królika, w przypadku osłabienia, wyniszczenia organizmu na początku należy zwierzę odpowiednio wzmocnić, nawodnić w celu uniknięcia komplikacji podczas i po zabiegu. U uszaków w dobrym stanie ogólnym należy podjąć jak najszybciej decyzję o zabiegu pod znieczuleniem ogólnym.

Sam zabieg polega najczęściej na przycięciu, wyprofilowaniu przerośniętych zębów, unika się sytuacji, w których dochodzi do usunięcia zębów policzkowych. Przed zabiegiem w sedacji należy również wykonać poglądowe zdjęcie rtg czaszki królika w celu oceny także elementów zębowych, których nie ujrzymy „gołym okiem” – korzenie.

Czy można zapobiegać problemom stomatologicznym u naszych królików?

Oczywiście, że tak. Zawsze powtarzam, iż lepiej zapobiegać, niż leczyć. Przy rutynowych wizytach u lekarza weterynarii należy wspomnieć mu o jakichkolwiek objawach osowienia lub nagłej zmiany w upodobaniach żywieniowych. Nigdy nie traktować tego, iż futrzak „ma gorszy dzień”. Jeśli zwierzę ma skłonności genetyczne do krzywego wzrostu zębów należy także cyklicznie zgłaszać się na kontrole uzębienia, przycinania siekaczy. Dodatkowo profilaktycznie w wieku ok. 12 miesięcy można wykonać poglądowe zdjęcie RTG czaszki w celu oceny uzębienia oraz potwierdzenia lub wykluczenia patologii zębowych.

lek.wet. Wojciech Lipa

Przeczytaj więcej o królikach na naszym blogu:

https://www.weterynarzpiekary.pl/blog/choroby-zakazne-krolikow/

https://www.weterynarzpiekary.pl/blog/zywienie-krolika-miniaturowego/

Jesteś z Piekar Śląskich? Dobrze się składa, możesz odwiedzić nas ze swoim zwierzakiem w lokalnym gabinecie weterynaryjnym.