Mojej suni urósł jakiś dziwny guzek. Możecie sprawdzić co to jest? [nowotwory psów]

guzy gruczołów mlecznych

Jako lekarz weterynarii dość często spotykam się z prośbą właścicieli, aby „rzucić okiem na jakiś dziwny guzek, który urósł u mojej suni”. Najczęściej tymi zmianami są guzki na listwie mlecznej, czyli nowotwory gruczołu sutkowego.

Zmiany te mogą być zarówno łagodne, jak i złośliwe i stanowią ponad połowę wszystkich nowotworów stwierdzanych u suk.

Średnio występują u samic w wieku ok 9 lat i rozwijają się głównie w dwóch ostatnich parach sutków. Ciąże oraz ciąże rzekome nie mają wpływu na rozwój tych nowotworów, natomiast zwiększamy ryzyko ich wystąpienia poprzez wielokrotne podawanie zastrzyków mających na celu zatrzymanie cieczki, czyli tzw. blokada farmakologiczna. U samców również możemy stwierdzić tego typu zmiany neoplazmatyczne, ale występują one niezwykle rzadko i mają związek z nowotworami jąder produkującymi hormony.

Warto teraz pokrótce przybliżyć z czym tak naprawdę mamy do czynienia.

Otóż nowotwory gruczołu mlekowego mogą być stwierdzane jako pojedyncze lub liczne guzy o bardzo różnej wielkości, wahającej się pomiędzy 0,5 cm do 10 cm. Tak jak pisałem już wcześniej występują głównie w dwóch ostatnich pakietach gruczołów. Po czym rozpoznać czy mamy do czynienia z guzami o wysokim stopniu złośliwości? Jedynym decydującym kryterium jest tak naprawdę badanie histopatologiczne, jednak występują pewne przesłanki, które mogą nam co nieco sugerować.

Zatem małe, niebolesne, bardzo powoli rosnące, przesuwalne pod skórą oraz nie będące bezpośrednio zrośnięte z mięśniami brzucha oraz klatki piersiowej guzy można ocenić jako łagodne. Natomiast w przypadku zmian szybko rosnących, wrzodziejących, przyrośniętych do tkanki mięśniowej zawsze rozważamy wysoki stopień złośliwości. Istotnym czynnikiem są także powiększone węzły chłonne.

Jakie jest postępowanie w przypadku wykrycia zmian neoplazmatycznych w obrębie listwy mlecznej u naszego psa?

Jeśli zmiany są bardzo małe, nie powiększają się oraz wiek psa może nam sugerować gorsze zniesienie znieczulenia ogólnego zaleca się obserwację. W przypadku zmian szybko rosnących należy przeprowadzić zabieg chirurgicznego usunięcia.

Przed planowaną operacją zalecane jest wykonanie kontrolnego zdjęcia radiologicznego klatki piersiowej oraz usg jamy brzusznej w celu wykluczenia przerzutów w tkance płucnej oraz na narządach wewnętrznych. Nowotwory gruczołu mlekowego mogą bowiem rozprzestrzeniać się drogą hematogenną, limfogenną lub limfohematogenną.

W przypadku wykluczenia obecności przerzutów wykonuje się zabieg operacyjny polegający na usunięciu pojedynczej zmiany lub całej listwy mlecznej jeśli mamy do czynienia z większą ilością guzów. Rokowanie u pacjentów jest różne i wszystko tak naprawdę zależy od charakteru usuniętej zmiany. Często nowotwory o wysokim stopniu złośliwości dają wznowy w ciągu 2 lat od momentu eliminacji wcześniejszych patologii. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować naszego milusińskiego i interweniować od razu, gdy wyczujemy „dziwne grudki” na jego ciele.