Higiena jamy ustnej naszego pupila. Jak dbać o zęby psa i kota?

Wielu szczęśliwych posiadaczy czworonogów wciąż nie zdaje sobie sprawy z faktu, że o kondycję jamy ustnej pupila również należy odpowiednio zadbać. Najlepiej przyzwyczajać psa lub kota do czyszczenia zębów już od pierwszych miesięcy życia. Podstawą jest profilaktyka. Starannie wypracowane nawyki prozdrowotne bez wątpienia zaowocują w przyszłości.

Obecnie coraz więcej osób przyprowadza ukochanego czworonoga do przychodni weterynaryjnej w celu wykonania rutynowego „przeglądu” stomatologicznego.

Kiepska kondycja zębów i dziąseł może stać się przyczyną różnych chorób nie tylko w obrębie jamy ustnej naszego pupila, ale także poważnych schorzeń ogólnoustrojowych. Zwierzę każdego dnia narażone jest na działanie szkodliwych bakterii powodujących stany zapalne.

Inny powszechny problem, to odkładająca się płytka nazębna, z której powstaje kamień nazębny. Jak go rozpoznać? To żółtawy lub brązowy osad na zębach – twardy i szorstki w dotyku. Niestety, nie sposób go usunąć w warunkach domowych. W tym celu należy skorzystać z profesjonalnej pomocy lekarza weterynarii.

Jak wygląda zabieg usuwania kamienia nazębnego u psa lub kota?

Za najskuteczniejszy uznaje się zabieg usuwania kamienia nazębnego ultradźwiękami. Jego przeprowadzenie jest konieczne zwłaszcza wtedy, gdy u zwierzęcia występują stany zapalne objawiające się m.in. – nadmiernym ślinieniem się, przykrym zapachem z pyszczka, zaczerwienieniem dziąseł, brakiem apetytu, apatią, brakiem chęci do zabawy.

Profesjonalne oczyszczanie zębów ze złogów kamienia u psów i kotów odbywa się pod narkozą. Zabieg jest w pełni bezpieczny, bezbolesny i trwa kilkadziesiąt minut – w zależności od ilości kamienia.

Przed zabiegiem u psa lub kota należy przeprowadzić badania ogólne, w tym morfologię krwi, a u starszych zwierzaków również badanie kardiologiczne. Zwierzę powinno być na czczo. Po zabiegu, przez kilka dni należy podawać pupilowi miękką karmę i stopniowo wracać do suchego pożywienia, gryzaków czy innych twardych smakołyków. Należy również odpowiednio zadbać o kondycję zdrowotną jamy ustnej czworonoga, aby problem nie powrócił.

Jak dbać o zęby i dziąsła psa lub kota?

  • CODZIENNIE myj zęby pupila specjalną szczoteczką z miękkim włosiem lub gazikiem nałożonym na palec
  • stosuj odpowiednie preparaty; W NASZEJ LECZNICY WETERYNARYJNEJ znaleźć można specjalne pasty i żele smakowe, a także PROSZEK DODAWANY DO JEDZENIA dla psów oraz kotów o działaniu antybakteryjnym
  • regularnie przyprowadzaj pupila na rutynowe badanie stomatologiczne do przychodni weterynaryjnej (minimum 2 razy do roku)
  • pamiętaj, że sucha karma oraz twarde przysmaki dentystyczne niwelują problem odkładania się kamienia nazębnego, co nie oznacza, że możemy zrezygnować ze szczotkowania zębów u psa lub kota

Higiena jamy ustnej pupila to podstawa, jednak aby zwierzę chciało z nami współpracować, musi przyzwyczaić się do tego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych, a także do zastosowanych akcesoriów. Nie stanie się to z dnia na dzień, dlatego warto stopniowo uczyć psa lub kota dobrych nawyków. Zanim zastosujemy szczoteczkę i pastę, spróbujmy zaznajomić pupila z dotykiem w okolicach jamy ustnej. Nałóżmy na palec gazik i przejedźmy palcem po zębach najpierw od zewnętrznej, a później od wewnętrznej strony. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, zespół weterynarzy z przychodni Boli Łapka zaprasza do kontaktu!