Czy zabieg w znieczuleniu jest bezpieczny? Porady dla właścicieli

Informacja o konieczności przeprowadzenia u zwierzaka zabiegu w znieczuleniu budzi nierzadko sporo pytań i wątpliwości u właściciela. W tym artykule podpowiemy, jak przygotować pupila do zabiegu, jakie rodzaje znieczuleń wyróżniamy, a także jak zadbać o zwierzaka po powrocie do domu. Owocnej lektury!

Znieczulenia stosowane w gabinetach weterynaryjnych

Anestezja umożliwia bezbolesne przeprowadzanie różnego typu zabiegów u zwierząt. Ma na celu nie tylko znieczulenie pacjenta, ale także jego uspokojenie. Najbardziej znaną metodą jest narkoza, czyli znieczulenie ogólne. Część mniej inwazyjnych zabiegów przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym (podobnie, jak u stomatologa).

W przychodniach weterynaryjnych stosuje się również sedację i premedykację. Na czym one polegają?

Sedacja – jest to metoda stosowana w przypadku krótkich, niezbyt skomplikowanych procedur i ma na celu wyciszenie zwierzaka, zniwelowanie stresu. Tego rodzaju znieczulenie skutecznie zmniejsza niepokój u zwierzęcia na przykład podczas wykonywania zdjęć USG, RTG czy w czasie opatrywania rany.

Premedykacja (pierwsza faza znieczulenia) – polega na zastosowaniu zastrzyku domięśniowego o działaniu uspokajającym i przeciwbólowym. Premedykację wykonuje się przy użyciu odpowiedniej mieszanki środków farmakologicznych.

Czym jest znieczulenie ogólne?

Jest to wprowadzenie zwierzęcia w stan narkozy, czyli głębokiego snu. Pupil nie odczuwa bólu, jego mięśnie są czasowo zwiotczałe, a zmysły – wyłączone. Ten rodzaj znieczulenia stosuje się w przypadku rozmaitych zabiegów chirurgicznych.

Znieczulenie ogólne można podzielić na:

  • znieczulenie infuzyjne – anestetyki podawane są dożylnie
  • znieczulenie inhalacyjne – stosowane są anestetyki wziewne (podawane bezpośrednio do układu oddechowego zwierzęcia)
  • znieczulenie mieszane

Dobór metody znieczulenia zależeć będzie m.in. od:

  • gatunku i rasy zwierzęcia
  • jego wieku i wielkości
  • kondycji zdrowotnej
  • odporności na ból
  • stopnia pobudliwości

Odpowiednio dopasowana metoda znieczulenia jest w pełni bezpieczna dla zwierzęcia. Korzyści płynące z przeprowadzonego zabiegu są nieporównywalnie większe, niż ryzyko związane z pojawieniem się ewentualnych komplikacji.

Jak przygotować zwierzaka do zabiegu ze znieczuleniem?

Przed planowanym zabiegiem weterynarz przeprowadza szczegółowy wywiad z właścicielem zwierzęcia. Pupil powinien być na czczo (minimum 10 h przed zabiegiem nie należy podawać mu jedzenia; zalecenie to nie dotyczy gryzoni i królików). Warto zarezerwować sobie nieco więcej czasu w dniu zabiegu, aby na spokojnie odebrać zwierzę i zatroszczyć się o nie w warunkach domowych. Zwierzę może być ospałe, dlatego zapewnij mu spokój i ciszę. Przestrzegaj zaleceń lekarza – nie karm pupila po zabiegu, pilnuj, żeby nie wylizywał rany, podawaj wskazane przez weterynarza środki przeciwbólowe. Pamiętaj o wizycie kontrolnej.

Przychodnia weterynaryjna Boli Łapka zrzesza doświadczonych, wysoce wykwalifikowanych specjalistów, którzy zawsze służą radą i oferują kompleksowe wsparcie swoim podopiecznym. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem medycznym niosąc profesjonalną pomoc zwierzakom w potrzebie. Zapraszamy do naszych gabinetów! ZAPRASZAMY DO NASZEGO GABINETU – MAMY JEDEN