Co zrobić kiedy kota boli łapka?

kot z bolaca lapka

Co zrobić, gdy zauważysz, ze kot kuleje? Zastanów się, co może być przyczyną i… nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. Podpowiemy, co musisz wiedzieć, gdy kota boli łapka.

Spuchnięta łapa u kota – przyczyny

Na początku musisz zdawać sobie sprawę z tego, że widoczny ból u kota to znak, aby podjąć natychmiastową reakcję. I jeśli zastanawiasz się, czy aby nie przesadzasz, to od razu rozwiejemy Twoje wątpliwości – koty pokazują ból dopiero w sytuacji, gdy jest on dla nich bardzo silny.

A co może być powodem, że kot kuleje? Zwykle przyczyną jest uszkodzony pazur, opuszek lub kontuzja (np. zwichnięcie łapy u kota). Czasami jednak problem jest bardziej poważny, ma związek z chorobami neurologicznymi, schorzeniami kręgosłupa.

Przy czym warto jeszcze dodać, że zwichnięta łapa u kota może występować nie tylko u wychodzącego, ale również u domowego kota. Zwykle jest wynikiem źle wykonanego skoku, przytrzaśnięcia łapki. Natomiast objawy zwichnięcia to najczęściej nienaturalna pozycja podczas chodzenia, obrzęk, a także widoczne oszczędzanie kończyny.

łapka kota

Co zrobić, gdy kot kuleje? Kiedy do weterynarza z kotem?

Zastanawiasz się, co zrobić, gdy kot kuleje na przednią łapkę? Rozwiązanie jest tylko jedno – natychmiast udać się do weterynarza, najlepiej uprzedzając o swojej wizycie telefonicznie i zaznaczając, że jest to nagła sytuacja.

Jednocześnie dobrze jest zastanowić się, czy znasz przyczynę problemów czworonoga. Może po jego powrocie z wyprawy po dworze zauważyłeś/-aś, że łapka jest zwichnięta? Albo rano było wszystko w porządku, lecz po powrocie z pracy widzisz, że kot kuleje? Wtedy najczęściej jest to wynik nieszczęśliwego wypadku, który miał miejsce w ciągu tych paru godzin.

Dla weterynarza ważne jest, czy zwierzak zaczął kuleć nagle, czy problem pogłębiał się od dłuższego czasu. Jedno jest pewne – nie ma sensu czekać z wizytą. Ważne jest również, aby nie podawać zwierzęciu leków dla ludzi, a także, by nie robić nic z łapą na własną rękę.

śpiący kot

Gdy kota boli łapka – diagnostyka i leczenie

Jesteś już u weterynarza? Spokojnie opowiedz o objawach, zachowaniu kota – czy oprócz problemów z chodzeniem/skakaniem, występują inne, niepokojące oznaki, jak brak apetytu, jedzenie? Jeśli masz pewność, że ból jest spowodowany kontuzją (zaobserwowałeś/-aś takie zdarzenie), niezwłocznie poinformuj o tym weterynarza.

Lekarz najpierw oceni stan łapy, następnie sprawdzi stawy, umieszczenie kończyny. Jeśli to nie wystarczy, zleci niezbędne badania. W pierwszej kolejności przeprowadza się RTG, ponieważ dzięki temu najłatwiej jest zweryfikować rodzaj oraz zakres urazu. W tym celu zwykle podaje się leki uspokajające/znieczulające. Gdy weterynarz będzie mieć już pełny obraz sytuacji, zleci najlepsze leczenie.

Nie martw się, w większości przypadków wystarczy unieruchomić łapę za pomocą elastycznego bandaża i podać środki rozluźniające. Czasami niezbędna będzie operacja lub wieloetapowe leczenie, gdy problem leży m.in. w schorzeniach neurologicznych.