Najczęstsze choroby oczu psów i kotów. Kiedy zabrać pupila do okulisty dla zwierząt?

Najczęstsze choroby oczu psów i kotów. Kiedy zabrać pupila do okulisty dla zwierząt?

Schorzenia oczu znacznie obniżają komfort życia naszych pupili. Nieleczona choroba może przyczynić się nawet do utraty wzroku u czworonoga, dlatego tak ważne jest niebagatelizowanie pierwszych objawów. Jakie są symptomy najczęstszych chorób oczu psów i kotów? Odpowiedź znajdziecie w niniejszym artykule.

Choroby oczu psów – przyczyny, objawy, leczenie

Przyczyną schorzeń oczu u psa może być infekcja wirusowa, uraz mechaniczny (np. zadrapanie, obecność ciała obcego w oku) czy też podłoże genetyczne. Niektóre rasy psów są szczególnie narażone na choroby oczu. Wśród nich wymienić można m.in. shih tzu, chow-chow, cavalier king charles spaniel, mopsy, buldogi francuskie czy bernardyny.

Objawy różnego rodzaju chorób oczu u czworonogów mogą być bardzo podobne:

  • zaczerwienienie spojówek
  • nadmierne łzawienie
  • mrużenie oka i światłowstręt
  • pocieranie oka łapą lub ocieranie pyszczkiem o dywan, kanapę
  • wyraźne pogorszenie wzroku

Najczęściej diagnozowane schorzenia oczu u psów

Najczęściej diagnozowane schorzenia oczu u psów:

1. Entropium i ektropium

Entropium to podwijanie się powieki górnej lub dolnej do wewnątrz oka. Rogówka jest wówczas bardziej narażona na podrażnienia (rzęsami, sierścią) powodujące stany zapalne. Natomiast ektropium jest schorzeniem polegającym na wywijaniu się powieki na zewnątrz oka. Choroby te mają na ogół podłoże genetyczne, ale mogą również występować u psów starszych lub u zwierząt, u których doszło wcześniej do poważnego urazu oka.

2. Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek zwykle dotyczy obu oczu. Do symptomów choroby zalicza się łzawienie, opuchnięcie, zaczerwienienie i mrużenie oczu. Przyczyną schorzenia może być zapalenie wirusowe, bakteryjne czy też alergie.

3. Jaskra

Do choroby dochodzi wskutek stałego zwiększania ciśnienia śródgałkowego. Jednym z pierwszych symptomów jaskry są przekrwione spojówki. Schorzenie może być dziedziczne (jaskra pierwotna) albo pojawić się wskutek innych przebytych chorób (jaskra wtórna).

4. Zaćma

Do pogorszenia wzroku wskutek zaćmy dochodzi za sprawą charakterystycznego zmętnienia soczewki oka. Zaćma bywa dziedziczna w przypadku niektórych ras, ale może pojawić się również samoistnie u psów starszych.

5. Przewlekłe powierzchowne zapalenie rogówki

Choroba najczęściej występuje u owczarków niemieckich, ale nie tylko. Dotyka zawsze obu oczu. Objawia się postępującymi zmianami na rogówce. Podejmując leczenie w pierwszej fazie choroby możliwe jest znaczne polepszenie wzroku u psa, jednak bardzo często pacjent musi przyjmować leki do końca życia.

W leczeniu psich chorób oczu najważniejszą rolę odgrywa wczesna i prawidłowa diagnoza. W zależności od przypadku, ogólnej kondycji zdrowotnej pupila, jego wieku oraz przyczyny schorzenia zaleca się terapię farmakologiczną, która nierzadko stanowi uzupełnienie leczenia chirurgicznego (zaćma, jaskra).

Kocie choroby oczu

Kocie choroby oczu

U kotów rzadziej diagnozuje się schorzenia oczu, jednak należy być czujnym, ponieważ koty również są narażone na wystąpienie schorzeń o charakterze okulistycznym. Do najczęściej występujących chorób zalicza się:

1. Zapalenie spojówek

Przyczyną zapalenia spojówek jest na ogół infekcja wirusowa lub bakteryjna. Wówczas może pojawić się nadmierne łzawienie, sącząca się wydzielina, zaczerwienienie i/lub opuchnięcie oczu. Objawom tym nierzadko towarzyszy kichanie. Okulista dla zwierząt w takich przypadkach najczęściej zaleca stosowanie antybiotyku.

2. Urazy mechaniczne i podrażnienia

Łzawienie, zaczerwienie i ocieranie oczu łapkami może się pojawić wskutek zadrapania lub podrażnienia oka substancją (np. chemia gospodarcza, środki ochrony roślin).

3. Wrzody rogówki

Na powierzchni oka uwidaczniają się owrzodzenia powodujące zmętnienie tej części narządu wzroku. Chorobie mogą towarzyszyć inne infekcje oczu, suchość oka, zaczerwienienie, mrużenie, łzawienie.

4. Jaskra

Objawy kociej jaskry są podobne do tych występujących u psów. Zwierzak pociera gałkę oczną, oko staje się mętne, a w niektórych przypadkach opuchnięte. Jeśli zaobserwowałeś podobne symptomy u swojego pupila, koniecznie zgłoś się do weterynarza-okulisty.

5. Zaćma

Zaćma może występować u kotów w podeszłym wieku, a także u pacjentów z cukrzycą lub innymi chorobami oczu. W tym przypadku konieczny może się okazać zabieg chirurgiczny.

Aby nasz pupil cieszył się dobrym wzrokiem, zadbajmy o odpowiednią pielęgnację oczu – zwłaszcza jeśli zwierzę jest podatne na choroby tego narządu. Bagatelizowanie objawów może doprowadzić do trwałego osłabienia widzenia lub nawet całkowitej utraty wzroku. W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszym gabinetem. Wykwalifikowana kadra specjalistów pozostaje do dyspozycji czworonożnych pacjentów i ich właścicieli.