Kiedy i na co szczepić koty. Czy szczepić kota niewychodzącego z domu?

Szczepienie to sprawdzony i w wielu przypadkach jedyny sposób na zapobieganie poważnym „kocim” chorobom. Przeciw jakim schorzeniom zaszczepić kota? Kiedy należy to zrobić? Z jaką częstotliwością? Na te i inne ważne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury!

Ochrona od pierwszych dni życia

Każdy nowo narodzony kociak wraz z mlekiem matki dostaje przeciwciała chroniące go przed chorobami. Jednak po 6 tygodniu życia ich poziom diametralnie spada, dlatego zachodzi konieczność wdrożenia programu szczepień. Pierwszą szczepionkę tzw. podstawową kociak otrzymuje w około 8 tygodniu życia, a kolejną miesiąc później (czasem stosuje się 3 dawki w odstępie ok. 30 dni). Szczepienie przypominające następuje po upływie roku. Poszczególne dawki zmniejszają ryzyko rozwoju takich chorób, jak panleukopenia (zakaźne zapalenie jelit), herpeswiroza (tzw. koci katar, czyli ostre zapalenie jamy nosowej i tchawicy) oraz kaliciwiroza (schorzenie dające objawy głównie w obrębie górnych dróg oddechowych).

Dlaczego należy powtarzać szczepienia podstawowe? Po to, aby wzmocnić układ odpornościowy, który jest odpowiedzialny za produkcję przeciwciał dla danego patogenu. W ten sposób możemy uchronić pupila od poważnych infekcji wiążących się nieraz z groźnymi powikłaniami.

A co z kotami wychodzącymi na dwór?

Jeśli nasz kot uwielbia buszować w ogrodzie lub na podwórku, a tym samym ma kontakt z innymi zwierzętami, powinien zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie, białaczce i chlamydii. Kalendarz szczepień jest ustalany indywidualnie z lekarzem weterynarii.
A co z kotami wychodzącymi na dwór?

Szczepienia kotów dorosłych

Dorosłego kota niewychodzącego z domu należy szczepić co 3 lata przeciwko podstawowym chorobom zakaźnym. W tym przypadku nie trzeba wykonywać sczepienia przeciw białaczce oraz wściekliźnie. Natomiast koty wychodzące na zewnątrz i mające kontakt z innymi zwierzętami (w tym również dzikimi) powinniśmy szczepić dodatkowo. Kwestię tę warto omówić w gabinecie weterynaryjnym. Specjalista ustalając harmonogram szczepień bierze pod uwagę wiek i kondycję zdrowotną kota. Pamiętajmy również, aby przed zaszczepieniem pupila przeciwko białaczce wykonać najpierw test z krwi. Może się bowiem okazać, że zwierzak jest już zakażony wirusem białaczki i wówczas nie należy go szczepić.

Ważna uwaga: żadna szczepionka nie gwarantuje 100-procentowej ochrony przed zachorowaniem, jednak dzięki niej ograniczamy rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych i zmniejszamy ewentualne objawy towarzyszące danemu schorzeniu.

Jak przygotować kota do szczepienia?

Najważniejsza zasada: nie szczepi się kotów chorych, a także kotek w ciąży lub karmiących. Zwierzę powinno być zdrowe, odrobaczone i zabezpieczone przeciwko pchłom oraz kleszczom. Jeśli więc widzimy, że nasz kot jest osłabiony, wymiotuje, ma biegunkę albo boryka się z chorobą przewlekłą – poinformujmy o tym lekarza weterynarii.

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących szczepień kotów, zachęcamy do kontaktu z przychodnią weterynaryjną Boli Łapka!