Fuuj znowu te paskudne kleszcze. Wszystko co musisz wiedzieć o chorobach, które przenoszą.

usuwanie kleszczy

Wiedzieliście, że im więcej jest żołędzi w lesie, tym więcej chorych na boreliozę? Taką zależność pomiędzy opadem żołędzi a liczbą zachorowań na boreliozę w Polsce opisali dwaj młodzi naukowcy: Michał Bogdziewicz i Jakub Szymkowiak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wielkość opadu żołędzi determinuje liczebność gryzoni w lesie. W Polsce ta zależność jest bardzo silna. W roku następnym po obfitującym w żołędzie liczba myszy wzrasta 10-12-krotnie.

Niestety dotyczy to również innych chorób odkleszczowych, na dodatek obecny sezon wcale nie jest dobry pod tym względem dla nas nas i dla naszych pupili. Aby ich cykl rozwojowy mógł dalej przebiegać, muszą „napić się krwi”, dlatego szukają żywiciela stałocieplnego. Dosyć często owym żywicielem są nasze czworonogi, dlatego też ważna jest profilaktyka. 

Jakie najczęstsze choroby czyhają na nasze psiaki?

BORELIOZA – najbardziej znana groźna choroba bakteryjna. Możliwa jest infekcja bezobjawowa lub z wystąpieniem następujących objawów: bolesność i zapalenie stawów, gorączka, apatia, niechęć do jedzenia, niewydolność nerek. U człowieka może pojawić się tzw. rumień wędrujący.

BABESZJOZA – choroba pierwotniacza. Pierwotniaki te namnażają się w erytrocytach, powodując ich hemolizę. Następstwem tego jest niedokrwistość i uszkodzenie wielonarządowe.
Niektóre z objawów to: apatia, brak apetytu, gorączka, wymioty, biegunka, zażółcenie/bladość błon śluzowych, krwiomocz, niewydolność oddechowa i krążeniowa.

ANAPLAZMOZA – choroba bakteryjna. Bakterie lokalizują się wewnątrz leukocytów, powodując upośledzenie układu odpornościowego.
Objawy: osowiałość, gorączka, opuchnięte, bolesne stawy, brak apetytu, wymioty, biegunka, objawy nerwowe. Spadek liczby leukocytów i trombocytów.

ERLICHIOZA – objawy od łagodnych do ciężkich: apatia, bolesność stawów, gorączka, krwawienia z nosa, bladość dziąseł, trwała ślepota.

Wszystkie choroby odkleszczowe psów i kotów mogą mieć poważne konsekwencję dla zdrowia i życia naszych zwierząt.

Pamiętajmy, że nasz zwierzak nie musi mieć wszystkich wymienionych objawów danej choroby, czasem występuje tylko jeden z nich, np.: niechęć do zabawy.

Leczenie często bywa długie i uciążliwe, a u zwierząt nie leczonych bądź późno zdiagnozowanych choroba może zakończyć się śmiercią. Dlatego bardzo ważne jest zabezpieczanie naszych podopiecznych przed pasożytami zewnętrznymi jakimi są kleszcze. Istnieje wiele preparatów dla zwierząt, które mają za zadanie działać odstraszająco i bójczo na kleszcze. Warto poprosić o pomoc lekarza weterynarii w doborze odpowiedniego preparatu, należy pamiętać, iż nie tylko postacie dorosłe kleszczy są dla nas zagrożeniem, również larwy i nimfy, dlatego wybierzmy preparat, który przerywa cykl rozwojowy kleszczy, zabijając wszystkie formy rozwojowe.

Dostępne środki przeciw kleszczom dla psów i kotów:

  • tabletki działające 5 lub 12 tygodni ( m.in. BRAVECTO, SIMPARICA, NEXGARD)
  • obrożę przeciw pchłom i kleszczą działające 7-8 miesięcy (m.in. KILTIX, FORESTO)
  • preparaty wylewane na skórę ( m.in. FIPREX, VECTRA, ADVANTIX, BROADLINE, STRONGHOLD, FRONTLINE, EFFIPRO, FYPRYST, FLEVOX,CONTROLINE)

Można też wyposażyć się w przydatne urządzenia do usuwania kleszczy.

kleszcze usuwanie kleszczy usuwanie kleszcza